Jak skladovat pneumatiky

Letní nebo zimní pneumatiky je třeba v době, kdy je nepoužíváme, adekvátně uskladnit. Nikdo přeci nechce vydávat tisíce korun za další vybavení pro automobil (který už tak vyjde na poměrně dost peněz), takže je nutné postupovat opravdu pečlivě.

Pneumatiky se dají v zásadě dost dobře skladovat doma v garáži, ale také v placeném uložišti v rámci autorizovaných autoservisů. Pokud vás zajímá jak uskladnit pneumatiky doma, pokračujte ve čtení tohoto článku…

Uskladnění pneumatik doma v dílně nebo v garáži

Pokud se rozhodneme pneumatiky skladovat v domácích podmínkách, je třeba vyhradit si na to temnou, suchou a relativně chladnou místnost, kam se nedostane průvan.

Pokud se pneumatiky vystaví třeba jen zčásti slunečním paprskům nebo obecně působení tepla, hrozí vytvoření trhlin na povrchu pryže. A to je pro každou pneumatiku doslova začátek konce.
Když pak přijde povrch pneumatiky do styku s produkty z ropy (oleje, benzín atd.) nebo obecně chemikáliemi, pryž postupně přijde o své elastické vlastnosti.

Při domácím skladování také musíme rozlišovat pneumatiky na ráfku a bez ráfku.

Uložení pneumatik s disky

Na ráfku nemohou být ani náhodou postaveny vedle sebe, ale je možné je zavěsit nebo prostě poskládat na sebe.

Jak skladovat pneumatiky bez disku

Naopak pneumatiky, které ráfek nemají, na sobě být poskládány nesmí a nelze je ve skladovací místnosti ani zavěsit. Postavit vedle sebe (třeba na stojany či regály na pneumatiky)už ale ano. V takovém případě se ale musí asi dvakrát do měsíce znovu pootočit, aby se při dlouhodobějším skladování
neponičily.

Jinými slovy, pro domácí uskladnění plně vyhovuje běžný sklep či garáž. Jako příprava na uskladnění stačí pneumatiky opláchnout proudem vody, vyčistit od kamínků a dalších nečistot.

Skladování pneumatik v servisu

Většina autoservisů Vám umožní sezonní uskladnění pneumatik, které samozřejmě není zadarmo.

Výhodou je ale to, že se při uložení v servisu pneumatiky kompletně zkontrolují (případné technické nedostatky, očištění) a nebudete mít samozřejmě žádné další starosti s jejich uskladněním. Před novou sezonou je pak možná i zpětná montáž na Váš automobil.