Jak si sám vyrobit regály?

Potřebujete regál, ale žádný z těch, které se nabízí v obchodě, se vám nezamlouvá. Ať už z hlediska vzhledu, použitého materiálu, rozložení polic nebo celkových rozměrů.

Co v takové situaci udělat?

Možnosti máte v podstatě dvě. Buď najít firmu, která bude ochotná vyrobit vám regál na míru přímo podle vašich potřeb a požadavků, nebo se pustit do výroby regálu sami.

Druhá možnost je sice co do vynaloženého úsilí a času náročnější, a klade také velké podmínky na pečlivost, přípravu a volbu vhodných materiálů, ale odměnou vám za to bude regál přesně podle vašich přání a představ.

A čeho se tedy při výrobě vlastního regálu držet a na co nezapomenout?

Jaký materiál zvolit?

Za prvé, ujasněte si, z jakého materiálu chcete regál postavit. Nejpoužívanějšími materiály jsou kov a dřevo.

  • Kovové regály jsou odolnější, většinou mají i větší nosnost, a dnes již není problém koupit hotové kovové lišty, které se dají využít pro stavbu regálu.
  • Dřevo se zase více hodí do domácího prostředí, i když práce s ním je náročnější, protože si musíte většinou dřevo ještě sami upravit a seříznout, a samozřejmě je potřeba mít všechny kusy, ze kterých budete stavět, přesně naměřené a stejné, aby se vám potom regál nerozpadl.

Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, budete se muset zamyslet ještě nad spojovacím materiálem.

U kovu svou práci dobře odvedou šrouby, u dřeva v případě, že chcete stavět třeba menší regál, který bude méně zatěžován, může připadat v úvahu také lepidlo na dřevo, ovšem šrouby jsou vždy jistota.

Zaměřte se také na to, jak budete chtít rozvrhnout úložný prostor v regálu. Podle toho potom propočítejte, kolik budete potřebovat polic a jaké rozměry pro ně budou potřeba.

Jistě není třeba zmiňovat, že propočty musí být opravdu přesné, jinak nebude nic držet na svém místě.

Při stavbě si dejte záležet na tom, abyste vše udělali pořádně, aby se vám regál později při používání nerozpadl.